NAUJIENA
Hiperbarinė deguonies terapija

Hiperbarinė deguonies terapija

Hiperbarinė deguonies terapija jau visai netrukus Vytautas Ego SPA.

 Nuolatinis nuovargis, prastas miegas, nusilpęs imunitetas ir depresyvios nuotaikos – tai tik keletas šiuolaikinį žmogų lydinčių „civilizacijos rykščių“. Itin dažna tokios savijautos priežastis – hipoksija arba vadinamasis deguonies badas.

 Slėgio fenomenas

Per tūkstančius metų žmonija sukūrė įvairių gydymo būdų, padedančių įveikti ligas, pagerinti savijautą, pristabdyti senėjimo procesus, o technologijų amžiuje praeities genijų atradimai virsta naujais stebuklais. Vienas jų – itin pažangios deguonies terapijos taikymo galimybės.

Fenomenas, kad daugybės ūmių ligų atvejais žmogaus organizmas teigiamai reaguoja į slėgio pokyčius, mokslininkų pastebėtas jau seniai. Nuo to laiko, kai Anglijoje 1662 m. buvo sukonstruota pirmoji primityvi gydomoji barokamera, atlikta gausybė įvairių eksperimentų ir tyrimų, o hiperbarinė deguonies terapija (HDT) atsirado kartu su moderniąja medicina maždaug apie 1956 m., kuomet kardiochirurgas Ite Boeremas atliko pirmąją širdies operaciją. Pasitelkus hiperbarinės deguonies terapijos metodus, jam pavyko išlaikyti paciento gyvybinių funkcijų aktyvumą nenaudojant dirbtinės kraujo apytakos.

Apie hiperbarinę deguonies terapiją mokslinėje literatūroje yra publikuota daugiau nei 30 tūkst. straipsnių. Būtent šią terapiją specialistai pasitelkia daugiau nei 30-ties skirtingų susirgimų ir traumų gydymui, o kasmet vis didėjantis patikimų klinikinių tyrimų skaičius atveria vis daugiau naujų terapinių galimybių įvairių būklių ir sveikatos sutrikimų gydymui.

  Barokamera – kas tai? 

Deguonis būtinas visoms žmogaus organizmo funkcijoms, tačiau, mokslininkų teigimu, dėl aplinkos taršos anglies monoksidu, žmogus kvėpuodamas gauna nepakankamą jam reikalingo deguonies kiekį, todėl įvairūs žmogaus kūno organai, priklausomai nuo sutrikimo, nuolat išgyvena šio gyvybiškai svarbaus elemento badą.

Tyrimai rodo, kad įprastomis sąlygomis žmogus su kitomis ore esančiomis dujomis įkvepia apie 21 proc. deguonies, o kraujotakos sistema šias dujas išnešioja į visus organizmo audinius. Koks deguonies kiekis tenka galutiniams deguonies vartotojams, t. y. įvairių organų ląstelėms, priklauso nuo žmogaus amžiaus, fiziologinių ypatumų bei turimų ligų.

Barokamera – tai hermetiškas, kvėpavimo prietaisų grupei priskiriamas įrenginys, kuriame gydoma didelės koncentracijos deguonimi esant padidinto atmosferos slėgio sąlygoms, o pats gydymo metodas specialistų vadinamas hiperbarine oksigenacija. Hiperbarinė deguonies terapija atliekama pasitelkiant dviejų skirtingų tipų medicinos prietaisus – procedūras vienvietėje arba daugiavietėje barokameroje.

Hiperbarinės deguonies terapijos esmė yra deguonies tirpimas skystojoje kraujo dalyje – plazmoje. Įprastomis sąlygomis, esant 21 proc. deguonies koncentracijai aplinkos ore, kraujo plazmoje ištirpsta tik 0,3 tūrio proc. deguonies. Barokameroje pakėlus slėgį iki 2,5 atmosferų ir kvėpuojant 100 proc. medicininiu deguonimi, kraujo plazmoje ištirpusio deguonies kiekis padidėja iki 5,5 tūrio procentų –  tai net 18,3 karto daugiau nei kvėpuojant aplinkos oru. Būtent šis deguonies padidėjimas plazmoje lemia terapinį poveikį žmogaus organizmui.

 


  Sportininkams – nauja viltis

Hiperbarinės deguonies terapijos metu kraujas ir visi organizmo audiniai, net ir tokie, kurių kraujotaka sutrikusi dėl kraujagyslių spazmo ar dėl uždegimo atsiradusios audinių edemos, maksimaliai prisotinami deguonimi, sužadinami įvairūs detoksikacijos ir regeneracijos procesai, suaktyvėja medžiagų apykaita bei kraujotaka. Įrodyta, kad  hiperbarinė oksigenacija sukelia kamieninių kraujo ląstelių (CD34+) kiekio padidėjimą kraujyje. Ši terapija taip pat pasižymi organizmo imuninę sistemą balansuojančiu poveikiu, slopina uždegiminius procesus, tiesiogiai naikina patologines bakterijas ir sustiprinta antibiotikų veikimą.

Priklausomai nuo gydymo seanso metu taikomo slėgio, hiperbarinė terapija skirstoma į švelniąją ir terapinę hiperbarinę oksigenaciją. Būtent švelnioji deguonies terapija (angl. Middle hyperbaric therapy) visame pasaulyje itin vertinama dėl savo profilaktinio sveikatinamojo poveikio. Procedūros metu subalansuojama kraujo rūgščių ir šarmų pusiausvyra, skatinamas eritrocitų apvalkalų atsinaujinimas, palaikomas geras kraujo takumas ir sumažėja galimybė susidaryti trombams. Kadangi hiperbarinės terapijos seanso metu organizmas įsisavina daugiau deguonies, suaktyvėja  pasenusių ir susidėvėjusių audinių ląstelių membranų atsikūrimas ir pagerėja energetiniai procesai.

Nors įprastai hiperbarinė terapija rekomenduojama dėl klausos ar kraujotakos sutrikimų, senatvinės demencijos, ilgai negyjančių kaulų lūžių, migrenos, cukrinio diabeto ar psoriazės kenčiantiems pacientams, vis dažniau ją dėl puikių gydymo rezultatų renkasi ir sportininkai.

Šiuolaikinės sporto medicinos ekspertai pastebėjo, kad, pasitelkus hiperbarinę oksigenaciją, pagreitėja sportinių traumų gijimas ir sportininko atsigavimo laikas bei pagerinama plaučių ventiliacinė geba ir tolerancija intensyviems fiziniams krūviams. Šis gydymo metodas pagreitina sportinių traumų gijimą, ypač stresinių lūžių atvejais, jį taikant žymiai sumažėja raiščių ir sausgyslių trauminių komplikacijų.

 


  Unikali barokamera – Birštone

Šiuo metu Lietuvoje veikia apie dešimt vienviečių hiperbarinės oksigenacijos kamerų. Tiesa, didžioji jų dalis yra valstybinėse gydymo įstaigose ir naudojamos jau daugiau nei du dešimtmečius. Norintieji išbandyti hiperbarinės deguonies terapijos procedūras, netrukus tai galės padaryti Birštone įsikūrusio viešbučio „Vytautas Ego SPA“ Hiperbarinės medicinos centre. Jame deguonies terapijos procedūros bus atliekamos itin modernioje hiperbarinės deguonies terapijos kameroje.

Ši dešimties vietų kamera yra pirmasis tokio tipo įrenginys Baltijos šalyse, skirtas pacientų gydymui ambulatorinėmis sąlygomis. Įdomu tai, kad tokį unikalų medicinos prietaisą pagamino ilgametę patirtį turintys Jungtinės Karalystės povandeninių laivų gamyklos specialistai. „Kaip efektyvus gydymo metodas, hiperbarinė deguonies terapija šiuolaikinėje medicinos praktikoje taikoma jau apie 50 metų, o neseniai ji pradėta naudoti kaip degeneracinius senatvinius smegenų pokyčius stabdanti ir iš dalies jas atkurianti technologija“, sako viešbučio „Vytautas Ego SPA“ Hiperbarinės medicinos centro vadovas gydytojas Mantas Jurkonis.

Anot jo, prieš kiekvieną deguonies terapijos seansą atliekama paciento apžiūra, dar kartą įvertinama jo ligos istorija bei pravedamas saugumo instruktažas. Barokamera yra valdoma automatizuota sistema, joje įdiegti aukščiausių standartų saugumo mechanizmai, be to, visas medicinos personalas yra specialiai apmokytas dirbti aukšto slėgio indų operatoriais.

„Į kamerą pacientai žengia vilkėdami specialia apranga, o jiems susėdus viduje, kiekvienam uždedamas specialus uždaro kontūro kvėpavimo įrenginys. Hermetizavus kameros duris, pradedamas gydymo seansas, kurio metu pamažu didinamas atmosferos slėgis, o į kvėpavimo aparatus tiekiamas medicininis deguonis. Procedūros metu ausyse jaučiami slėgio pokyčiai šiek tiek primena tuos, kuriuos jaučiame kylant ar leidžiantis lėktuvui“, apie procedūros eigą pasakoja M. Jurkonis ir priduria, kad daugiavietėje kameroje pacientai jaučiasi komfortiškiau nei vienvietėje – jų neriboja gulima padėtis, nekankina klaustrofobija, be to, šio tipo kameros ypač tinka vaikų gydymui, nes procedūros metu kartu gali būti ir tėvai.

M. Jurkonis atkreipė dėmesį, kad šio gydymo metodo poveikis pasižymi akumuliaciniu (kaupiamuoju) efektu, tad, siekiant optimalių gydymo rezultatų, būtina atlikti bent penkis (iki valandos trukmės) deguonies terapijos seansus iš eilės kasdien. Itin dažnai siekiant maksimalaus gydymo efektyvumo, hiperbarinę oksigenaciją rekomenduojama taikyti su kitais reabilitacijos ir klasikinės medicinos metodais.

 

Kontaktai

Skambinkite:
+370 319 42139